Rozejście mięśni prostych brzucha
Data publikacji
8/29/2023
Data publikacji
8/29/2023
RMPB to zwiększona odległość między mięśniami prostymi brzucha w linii pośrodkowej ciała. Dochodzi do niego na skutek osłabienia przedniej ściany brzucha - mięśni i kresy białej.
Kresa biała jest pasmem łącznotkankowym, do którego przyczepiają się mięśnie brzucha i razem tworzą stabilną podporę dla narządów wewnętrznych. Kresa jest tkanką silną, ale jednocześnie elastyczną. Poszerza się w sytuacjach kiedy zwiększenie przestrzeni w jamie brzucha jest konieczne, np. w trakcie ciąży, i potrafi wrócić do naturalnego napięcia. Natomiast, jeśli dochodzi do ścieńczenia i nadmiernego poszerzenia kresy białej oraz osłabienia mięśni, przednia ściana brzucha traci swoją stabilność i następuje trwałe i niefizjologiczne rozejście mięśni prostych.
Pacjenci najczęściej zgłaszają uczucie niestabilności w brzuchu, permanentne powiększenie obwodu brzucha, zaburzenia perystaltyki jelit, uczucie wzdęcia czy ból brzucha lub pleców. Często zgłaszają widoczne wybrzuszenie między mostkiem a pępkiem powiększające się wraz ze zwiększeniem ciśnienia w jamie brzucha, np. podczas podnoszenia głowy w pozycji leżenia na plecach lub w trakcie parcia.
Nie zawsze jednak te objawy będą jednoznaczne z rozejściem mięśni prostych, dlatego warto udać się na konsultację do lekarza który wykona USG powłok brzusznych lub fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego u niektórych osób dochodzi do rozejścia mięśni prostych. Czynnikami ryzyka są liczne ciąże, uszkodzenia i operacje w obrębie powłok brzusznych, nadwaga, cukrzyca a także choroby skutkujące osłabieniem tkanki łącznej. Zwiększone ryzyko rozejścia mięśni brzucha wiąże się ze stanami, w których dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego, m.in. zaparcia, przewlekły kaszel, praca związana z długotrwałym dźwiganiem czy nieprawidłowa aktywność fizyczna.
Rozejście mięśni prostych może być mylone z przepukliną brzuszną. Chociaż definicja RMPB nie mówi o uszkodzeniu powięziowym to warto zaznaczyć, że w konsekwencji nadwyrężania struktury już osłabionej kresy może dojść do przerwania jej ciągłości, co będzie stwarzało ryzyko przemieszczania się trzewi poza jej obręb, a więc sytuacji groźnej dla zdrowia jaką jest przepuklina.
Wykazano również, że RMPB przyczynia się do wysiłkowego nietrzymania moczu oraz daje objawy bólu pleców.
Leczenie rozstępu mięśnia prostego obejmuje głównie leczenie zachowawcze obejmujące modyfikację stylu życia, wytworzenie prawidłowych nawyków i wyeliminowanie czynności zwiększających ciśnienie śródbrzuszne. Rehabilitacja powinna opierać się na indywidualnie dobranych dla potrzeb pacjenta ćwiczeniach budujących prawidłową postawę i stabilne mięśnie brzucha.
Leczenie chirurgiczne obejmuje zszycie mięśni prostych, wszycie siatki polipropylenowej i abdominoplastykę.